FESTIVALULUI FILMULUI EVREIESC IAȘI

28 – 31 MAI, 2015 Casa de Cultura a Municipiului Iaşi ”M. Ursachi”

Programul „Fesivalului Filmului Evreiesc” Iaşi 2015

 

 

Joi 28.05. 2015

19.00 Deschiderea oficială a festivalului

 

19.30 Krzystof Penderecki (1996, Israel, documentar, 55 min, rom/eng, r: Reuven Hecker)

 20:45 The Fading Gigolo (2013, SUA, comedie, 90 min, rom/eng, r.: John Turturro, cu: John Turturro, Woody Allen, Vanesa Paradis, Sharon Stone, Sofia Vergara, premii:: Miami FF – 2014)

 

10.30 Scurt metraje de ficţiune

Dark Night  (2005, Israel, dramă, 30 min, r/s: Leon Prudovsky, cu: Eran Amichai, Johnny Arbid, Hanan Savyon, premii: Veneția FF)

Weitzmann Street No 10 (2006, Israel, 13 min, rom/eng, r/s: Pini Tavger, cu: Elena Yaralova, Gera Sandler, Nina Bleibtreu, premii: Dakino IFF- 2006, Ierusalim FF – 2006).

 

 

Vineri 29.05

11.00 -13.00 Workshop cu studenţi ai Universităţii de Artă din Iaşi

 

20.00  „Go in Peace Rain” (2007, Israel, documentar, 85 min, eng/rom, r.: Reuven Hecker)

 

21.45 Igor and Cranes Journey (2012, Israel, aventură, 90 min, r: Evgeny Ruman, cu: Clil Arbel, Avinoam Mor Chaim, Dorin Kaspi, premii: Haifa FF 2012, Minsk FF 2012)

 

Sâmbătă 30.05

18.00 Scurt metraje de ficţiune

Second Watch (1996, Israel, comedie, 15 min, rom/eng, r: Udi Ben Arieh, cu: Ran Tellem, Amitay Yaish, Moisi Shmual, Yoav Katz, premii: Dresden FF-1996, nominalizat la Oscar -1996)

Roads (2007, Israel, dramă, 22 min, rom/eng r/s: Lior Geller, cu: Daniel Chernish, Waseem Nur Habshi, Haled Mayer Marwat, premii: Evora FF, Ierusalim FF – 2007)

Eva is leaving (2010, Israel, 17 min, dramă, r/s: Aya Somech, cu: Noa Barkai, Elisar Girshovich, Yaron Motola, premii: Montpellier FF- 2010)

Raz and Raja (2012, Israel, comedie,18 min, r: Yona Rozenkier

 

19.30 Ida (2013, SUA, dramă, 84 min, rom/eng r.: Pawel Pawlikowski, cu: Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik, OSCAR 2015 pentru cel mai bun film străin, alte 68 de premii şi 61 de nominalizări.

 

21.05 Attash/Thirst (2004, Israel, dramă, 109 min, r/s: Tawfik Abu Wael, cu: Hussein Yassin Mahajne, Amal Bweerat, Ruba Bial, premii: Cannes FF 2004)

 

22.45 Scurt metraje de ficţiune

Pinhas (2008, Israel, 30 min, r: Pini Tavger, cu: Evgenya Dodina, Anthony Berman, Yonatan Rozen, Michael Coresh)

Remember At’lle (2013, Israel, 8 min, r/s: Maya Sarfaty, cu:  Rona Talem, Liron Ben Shlosh, Noa Fridland)

 

 

Duminică 31.05

18.00 Scurt metraje de ficţiune

So we said Goodbye (1991, Israel, 26 min, r: Jorge Gurvich, premii: Ierusalim FF)

Bait (2009, Israel, dramă, 9 min, r/s: Michal Vinik, cu: Annael Jones, Veronica Kedar, Peter Somra)

Tasnim (2010, Israel, dramă, 12 min, r/s: Elite Zexer, cu:  Estabrak Aqel, Maysa Daw, Nisrin Siksik, premii: Washington FF 2011)

Routine (2003, Israel, dramă, 14 min, rom/eng, r/s: Yuval Shafferman, cu: Tava Storch, Avigdor Shafferman, Mai Gofen, premii: Manhattan FF 2013)

 

19.15 Yad Vashem (2005, Israel, documentar, 55 min, rom/eng, r: Reuven Hecker)

 

20.30 Anderswo-Anywhere Else (2014, Germania, comedie tragică, 87 min, rom/eng, r: Ester Amrami, cu: Neta Riskin, Golo Euler, Hana Laslo, premii: Berlinale – 2014)

 

22.10 Epilogue (2012, Israel, dramă, 90 min, r/s: Amir Manor, cu: Yosef Carmen, Rivka Gur, Efrat Ben-Zur, premii: Tokyo FILMeX 2012, nominalizat la Premiile Academiei de Film din Israel 2012)

 

404